Pod Šibeníkem

Poprvé na cvičáku

Co si vzít poprvé na cvičák a jaká respektovat pravidla?

Pro první výcvikové hodiny, bez ohledu na věk psa, budete potřebovat:

1. Kvalitní obojek – ze kterého se pes snadno nevyvlékne. Vhodný je obojek kožený, pro hůře ovladatelné psy kožený stahovací. V žádném případě ne ostnatý obojek!
  2. Uvazovadlo – slouží k uvázání psa pokud s ním zrovna necvičíme. Nejvhodnější je pevný řetěz se svařenými oky (pes ho nepřekouše a nepřetrhne).
  3. Pevné vodítko – nejlépe kožené nebo i pletené ploché, o délce 1-1,5 m. Nevhodné je řetízkové vodítko – špatně se s ním pracuje!
  4. Stopovací vodítko (10 m) – nutné k nácviku přivolání, což je nejdůležitější cvik vůbec a ke stopování.
  5. Náhubek – pro bojovně naladěné psy starší 6 měsíců, abychom ochránili ostatní.
  6. Pamlsky – nejosvědčenější je párek, či jiná podobná uzenina nakrájená na kostičky, sýr, či piškoty. Prakticky se může jednat o cokoliv, co má váš pes velice rád. Vždy to musí být menší kousky, aby se jejich požíváním pes “nezdržoval”, a také nenajedl a musí jich být dostatek, aby vystačili po celou dobu cvičení. Také by to neměly být granule nebo strava, kterou pes dostává běžně. Podávání pamlsků (za odměnu) musí být velice rychlé, bezprostředně po správně vykonaném cviku, proto je vhodné jejich uschování volně v ledvince nebo v kapse. Při zdlouhavém vytahování pamlsku ze sáčku nebo z hluboké kapsy ztrácí odměňování smysl.
  7. Oblíbenou hračku – hlavně u štěňat, např. míček, pískací hračku, provazový uzel… Bude velmi dobrým motivačním předmětem (pro který se pes bude snažit udělat “cokoliv”) a také se s oblíbenou hračkou bude učit aportování.
  8. No a samozřejmě nezapomeňte doma PSA!!!

Pokud se budete chtít věnovat výcviku intenzivněji, budete dále potřebovat:

– aportovací činku, podstatně více pamlsků, případně stopovací postroj

Při výcviku psa musím respektovat následující pravidla:

•  Nezáleží na rodokmenu, rase, velikosti, stáří, pohlaví ani barvě psa, ale musím vědět, že svého psa vždy fyzicky zvládnu.
  •  Zbavil jsem se představ, že mi někdo za deset hodin udělá ze psa mistra světa. Počítám s tím, že výcvik psa není záležitost jednorázová, ale dlouhodobá a náročná. Hlavně ze začátku je potřeba hodně energie na zvládnutí psa při cvicích. Je hloupost si myslet, že psa naučím poslušnosti za měsíc a do konce jeho života bude všechno umět. Všechno chce svůj čas a hlavně opakování! Některý pes pochopí rychle, co se od něj vyžaduje a jinému to trvá déle. Neztrácím hlavu, pokud můj pes neumí vše hned po prvním povelu. Trvá to totiž řádově měsíce, než je znatelně vidět výsledek.
  • Mám chuť pracovat se svým psem k oboustrannému prospěchu, nebojím se představy, že oba nic neumíme (žádný učený z nebe nespadl a všichni jsme nějak začínali). Pokud mi není něco jasné, ptám se, nikdo mi hlavu neutrhne.
  • Jdu do toho s dobrou náladou, protože na to já a můj pes máme!!!! Nenechám se odradit neúspěchem, ale těším se z každého, byť sebemenšího pokroku!
  • Jsem důsledný a pokud dám psovi povel, trvám na jeho přesném provedení. V opačném případě se pes naučí, že ne vždy musí poslechnout. Teprve, až je cvik dotažený do konce, psa pochválím a odměním.
  • Za každý správně provedený cvik psa odměňuji klidně i přehnanou pochvalou, přátelským poplácáním, pamlskem nebo hračkou. Jen tak docílíme toho, aby náš pes s chutí pracoval a těšil se z provedené práce. Obzvlášť platí „škola hrou!“
  • Pokud už musím psa trestat, musí trest vždy odpovídat závažnosti jeho provinění. Nejčastěji postačí zvýšit hlas nebo zatřepat za kůži za krkem. Jakékoliv hrubé trestání psa jako kopání apod. je zakázáno!
  • Cvičení, které provádíme na cvičišti je nutné opakovat i doma a na procházkách. Je potřeba, aby si pes cviky zapamatoval a proto nestačí jen 3 hodiny týdně na cvičišti.
  • Pokud končím cvičení, měl bych vždy skončit cvikem, který pes správně provede. Psovi tak zůstane v paměti radost ze cvičení, pochvala a odměna. (Příklad: pokud pes spadne z kladiny, neukončím cvičení, ale zkusíme to znovu. Až se to povede, psa pochválím a odměním)
  • V průběhu celého cvičení na psa nahlas mluvím. Rozlišuji intonací hlasu rozkaz, trestání a pochvalu. Stejné slovo vyslovené v různých intonacích znamená pro psa pokaždé něco jiného. Proto pokud chci psa např. přivolat nebudu ho „prosit“ či vyhrožovat „?ke mně?“ ale důrazně zavelím „ke mně!“.

AEC v1.0.4

Výcvik
Akce klubu

Informace pro členy
  • dovolená se psy Královec

Zaplatit za objednané chatky musíme do konce března. Jestli má ještě někdo zájem zúčastnit se dovolené s pejsky v Beskydech, přihlaste se co nejdříve Monice osobně nebo na email m.buresova@yahoo.com.

• !!!! BRIGÁDA 2017 !!!!

Zdravím všechny,

termín brigády je stanoven na 8.4. v 9:00! Účast je opravdu nutná, musíme udělat kus práce a mimo jiné vyklidit starou klubovnu. Takže vemte všechno nářadí, které vás napadne, všechny lidi, kteří můžou pomoct, a vrhnem se na to 😉 občerstvení zajištěno, budu se těšit,

hezký den,